Darmowe oprogramowanie dla organizacji to nie mit. Oto kilka przydatnych programów, które warto mieć na swoim dysku. 

NGOsy coraz chętniej działają w przestrzeni nowych technologii i wykorzystują jej potencjał. Jednak zawsze na drodze do sprawnego wykorzystania tych narzędzi staje wróg nr.1 – pieniądz! Czy można znaleźć soft, który jest darmowy i spełni nasze oczekiwania? Nie ma co płakać i rwać włosów. Na rynku znajduje się wiele alternatywnych rozwiązań. Fakt, mogą nie być tak rozbudowane jak produkty wielkich producentów, mogą nie posiadać obsługi technicznej, która pomoże przy różnych problemach. Jednak w morzu informacji można znaleźć wiele forów tematycznych czy tutoriali na youtbe, które pomogą w ciężkich chwilach.

Poniżej przedstawiamy kilka programów na licencji open software (otwarte oprogramowanie), które można bez problemu używać w pracach organizacji pozarządowej. W SCWOP Sektor3 również z niektórych korzystamy.

Darmowe oprogramowanie dla organizacji:

  • OpenOffice – zamiennik MS OFFICE. Posiada rozbudowany pakiet programów biurowych do tworzenia: dokumentów tekstowych, arkuszy kalkulacyjnych, baz danych, prezentacji, rysunków. Można w nim otwierać dokumenty MS OFFICE, jednak ich późniejsza edycja bywa problematyczna. Jako, że wielu z nas jest przyzwyczajonych do standardowego pakietu MS OFFICE, przejście do jego alternatywnej wersji może być trudne. Nie pozostaje nic innego jak cierpliwie ćwiczyć i korzystać. (LINK)
  • Libre Office – kolejny zamiennik pakietu MS OFFICE. Bez większego problemu można na nim tworzyć i edytować pliki office'owe. Zyskuje coraz więcej fanów ze względu na lekkość oprogramowania. (LINK)
  • GanttProject – pozwala w sposób graficzny tworzyć wykresy Gantta realizowanych działań. Oczywiście do poszczególnych działań można przypisywać osoby za nie odpowiedzialne, czas realizacji, kamienie milowe działań itd. Całkiem przydatne narzędzie, które może zastąpić Microsoft Project. (LINK)
  • WUALA – dysk online. 5GB darmowej przestrzeni. Bez reklam, spamu na poczcie itd. Program działa na zasadzie dysku sieciowego. Po instalacji i zalogowaniu się do programu pojawia nam się w MÓJ KOMPUTER dodatkowy  dysk. Limit dysku można zwiększyć, ale jest to już opcja płatna. No i WUALA jest też dostępna na urządzenia mobilne. (LINK)
  • GIMP – po co komu Photoshop kiedy można skorzystać z GIMPA. Oczywiście nic nie przychodzi od razu i trzeba poświęcić trochę czasu, aby sprawnie w nim operować. Przyjdzie to znacznie szybciej osobom, które do tej pory nie korzystały z innych programów do tworzenia grafik (po prostu nie będą miały nawyków z poprzednich programów). W internecie znajduje się cała masa darmowych wtyczek, pędzli i innych dodatków. No i samouczków online też nie brakuje. UWAGA! GIMP służy do tworzenia grafiki rastrowej. (od autora: świetnie się nadaje do sprawdzania jakie wartości hex lub RGB ma dany kolor!). (LINK)
  • INKSCAPE – program do tworzenia grafiki wektorowej (czyli takiej którą można bez problemu powiększać i pomniejszać, bez straty jakości), jest alternatywą dla COREL DRAW. Świetnie się nadaje do tworzenia logotypów i znaków graficznych. Podobnie jak w przypadku GIMPa w internecie znajduje się bardzo wiele poradników i dodatków, które znacząco zwiększają możliwości programu. W Sektorze używamy bardzo często. (LINK)
  • PIXLR.com – narzędzie online do tworzenia grafik. Coś jak bardzo rozbudowany paint tyle że online (dostępny też na urządzeniach mobilnych). Prace można zapisywać w popularnych formatach grafiki rastrowej (jpeg, png, TIFF i kilka innych). Do tego na stronie można znaleźć bardzo fajny edytor zdjęć. (LINK)
  • XnView– niby tylko przeglądarka do zdjęć. Ale czy aby na pewno? Mocne narzędzie do podstawowej edycji i obróbki grafik. Dodatkowo posiada możliwość tworzenia bardzo ładnych galerii internetowych. (LINK)
  • Piktochart – do tworzenia infografik, czyli zbioru informacji z danego tematu zebranych i ładnie przedstawionych w formie graficznej. (LINK)
  • Mailchimp – narzędzie do masowej wysyłki mailowej, czyli po prostu do NEWSLETTERA. Pozwala planować i tworzyć kampanie mailowe, ich wygląd, treść i termin wysyłki. Do 2000 odbiorców jest narzędziem bezpłatnym (newsletter Sektor3 jest wysyłany przez Mailchimpa). (LINK)

Na ten moment na tym zamykamy naszą listę polecanego darmowego oprogramowania dla organizacji. Oczywiście pewnie jest tego znacznie więcej, jednak lubimy mówić o rzeczach, których sami używamy. Jeśli macie jeszcze jakieś programy, które są warte polecenia i można ich używać za darmo to bardzo prosimy o kontakt (biuro@sektor3.szczecin.pl). Za jakiś czas przygotujemy kolejną listę z waszymi opcjami. A nam pozostaje powiedzieć tylko – ściągajcie, sprawdzajcie samouczki i działajcie. Bo to w nas NGOsach jest moc!

p.s. więcej informacji o dobrych (i tanich lub darmowych) rozwiązaniach dla NGO można zdobyć na spotkaniach TechKlub Szczecin. Kolejne już 3 września, Bar Czysty, godzina 18.00.

p.s. 2 ta strona powstała również w oparciu o darmowe oprogramowanie, a dokładnie na bazie darmowego CMS'a – WORDPRESS

darmowe oprogramowanie dla organizacji - CMS wordpress

 

~Jan Karpierz


Podobne artykuły: